wtorek, 8 kwietnia 2014

Zlot Pamięci Narodowej w Nadbrzeżu

Kwiecień jest miesiącem pamięci narodowej. Każdego roku w Nadbrzeżu PTTK oddział w Elblągu organizuje Zlot Pamieci Narodowej, aby pamięć o ofiarach zbrodniczego systemu hitlerowskiego przetrwała w przyszłych pokoleniach. 5 kwietnia 2014 roku w Nadbrzeżu miał miejsce 38. Ogólnopolski Zlot Pamięci Narodowej.

Nadbrzeże to miejsce nieprzypadkowe. Stoi tu pomnik upamiętniający podobóz Hopehill, w którym funkcjonowały dwie cegielnie w których pracowało około 150 więźniów KL Stuthoff. Po mszy polowej pod pomnikiem, złożeniu kwiatów i Apelu Poległych uczestnicy Zlotu spotkali się w Stanicy Wodnej w Nadbrzeżu. Tutaj miał miejsce poczęstunek: gorąca zupa (żurek) oraz pajdy chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem dodały sił wędrowcom, głównie dzieciom i młodzieży z elbląskich, i podelbląskich szkół, którzy na Zlot mogli dotrzeć jedną z pięciu tras pieszych (od 7 do 11 kilometrów) lub trasą rowerową (35 kilometrów). Wszystkie trasy prowadzone były przez przewodników PTTK oddział w Elblągu. 

Około 400 uczestników zlotu mogło zrelaksować się nad wodą, korzystac z pięknej, słonecznej pogody. Atrakcją była możliwość pływania kajakami, gra w siatkówkę, koszykówkę czy tenis stołowy. 
Organizator przeprowadził także konkursy wiedzowe na pozimie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z zakresu historycznego i geograficznego.
JS